V roce 2023 je nárůst způsoben návratem k „normálu“ po pandemii a úpadkem tzv. „zombie“ firem, tedy společností, které přežily pandemii, ale za normálních okolností by se dostaly do platební neschopnosti. Menší vládní podpora spolu se zpřísněnými podmínkami poskytování úvěrů vytvářejí problémy podnikům na celém světě. Nejvýraznější nárůst počtu krachujících podniků očekáváme v Hongkongu (68 %), Nizozemsku (52 %), Spojených státech (51 %), Jižní Koreji (45 %) a Itálii (45 %). Je to tím, že na všech těchto trzích návrat k normálu teprve nastane.
Také pro rok 2024 stále vidíme celosvětový nárůst počtu insolvencí. Je způsoben již menšinou trhů, které začaly s postkovidovou korekcí později, nebo ještě nezačaly, nebo začaly později. Nejvýraznější nárůst očekáváme u Singapuru (49 %), Polska (43 %), Itálie (42 %), Nizozemska (39 %) a Spojených států (35 %). Nicméně u většiny trhů se úroveň insolvencí postupně stabilizuje.
Proces změn v platební neschopnosti zahájený v roce 2022 pokračuje zrychleným tempem i v roce 2023. Ukončování opatření fiskální podpory a zrušení dočasných změn insolvenční legislativy podstatně ovlivnilo úroveň insolvencí. Po celkovém nárůstu o 9 % v roce 2022 očekáváme v roce 2023 nárůst o 34 %. Růst insolvencí pozorujeme ve všech regionech, přičemž v Severní Americe je nárůst ještě silnější než v Evropě. Většina zemí v jednotlivých regionech může v letošním roce nárůst insolvencí očekávat. V roce 2024 bude situace komplikovanější. I když u většiny trhů stále očekáváme nárůst, procentuálně to bude méně než v roce 2023. Na globální úrovni předpokládáme, že insolvence v roce 2024 vzrostou o 19 % oproti roku 2023. Do konce roku 2024 se očekává, že se počet insolvencí víceméně normalizuje na úroveň před pandemií.
Odolnost ekonomiky ustupuje pesimismu
Světová ekonomika postupně ztrácí na síle, protože se projevují důsledky zpřísňování měnové politiky a také zpomalování čínské ekonomiky. Nyní předpokládáme, že světový HDP v letošním roce vzroste o 2,5 %. Výhledové ukazatele však upozorňují na výraznější zpomalení ve druhé polovině roku 2023. Globální index PMI ve službách, který prudce rostl díky přebytku poptávky po pandemii, se v srpnu již třetí měsíc v řadě snížil. Inflační tlaky se zmírňují, ale vyhráno není. Očekává se, že hlavní centrální banky, včetně těch evropských a amerických, udrží úrokové sazby na současné úrovni až do roku 2024. Pro rok 2024 předpokládáme mírně nižší tempo růstu ve výši 2,0 %.
Růst na rozvojových trzích zůstane pravděpodobně podle historických standardů slabý. Očekáváme, že růst HDP zůstane na nižší úrovni 4,0 % v letošním roce a 3,7 % v roce 2024, protože slabá zahraniční poptávka a zpřísňující se podmínky globálního financování udržují růst na uzdě. Nejrychleji rostoucím regionem zůstává letos rozvíjející se Asie (5,2 %). Předpokládáme, že čínský HDP vzroste o 5,1 %, což je více, než jsme očekávali před šesti měsíci díky. Ve druhém čtvrtletí roku 2023 spotřeba přispěla k růstu HDP mnohem méně. Kromě toho přetrvává slabost v sektoru nemovitostí s negativními dopady do dalších segmentů ekonomiky. To zpomaluje růst HDP do roku 2024 (4,6 %). Ve východní Evropě výhledům nadále dominuje rusko-ukrajinská válka. Navzdory masivním západním sankcím je Rusko stále schopno vyvážet velké množství ropy, která je základem hospodářského růstu. V roce 2023 se předpokládá růst HDP o 2,4 % a v roce 2024 o 1,2 %. V Turecku nová vláda projevuje ochotu přiklonit se k ortodoxnější politice. Od prezidentských voleb lira oslabila na nové rekordní minimum. To sice v krátkodobém horizontu podněcuje inflaci, ale zároveň je to částečně dobrá zpráva, protože to ukazuje ochotu úřadů více sladit měnu s její základní hodnotou.
Růst vyspělých ekonomik v roce 2023 činí pouze 1,4 %, v roce 2024 pak 0,6 %. Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí rostla solidním tempem díky solidním spotřebitelským výdajům a napjatému trhu práce. Očekáváme však, že zpomalení růstu bude pokračovat a ve čtvrtém čtvrtletí a v prvním čtvrtletí roku 2024 dojde k mírné recesi. Pokles bude způsoben dopadem zvyšování úrokových sazeb centrální banky, zpřísněním podmínek poskytování úvěrů a vysokou inflací, která vede spotřebitele a podniky k omezování výdajů a investic. V eurozóně se HDP ve 2. čtvrtletí zvýšil o 0,3 %, ale zhruba polovina tohoto růstu byla způsobena oživením v Irsku v důsledku transakcí nadnárodních společností, které ovlivňují údaje o HDP. Domníváme se, že hospodářská aktivita v eurozóně bude ve druhé polovině roku 2023 utlumená, a to v důsledku pokračujícímu útlumu zpracovatelského průmyslu a slabší zahraniční poptávky, neboť globální růst zpomaluje. V roce 2023 (0,5 %) i v roce 2024 (0,9 %) předpokládáme relativně malý růst.
Výhled na celý rok 2023: vyšší počet insolvencí téměř na všech trzích
Na globální úrovni předpovídáme, že v roce 2023 dojde k meziročnímu nárůstu insolvencí o 34 % (graf 2). Na regionální úrovni předpokládáme poměrně výrazný nárůst insolvencí v Severní Americe (49 %), který je tažen zejména Spojenými státy. V Evropě očekáváme o něco menší nárůst (18 %), neboť proces navracení se k předpandemickému normálu v Evropě je ve srovnání s ostatními regiony pokročilejší. V Asii a Tichomoří předpokládáme nárůst o 37 %. V roce 2024 zůstává regionem s nejvyšším nárůstem insolvencí Severní Amerika (33 %), zatímco v ostatních regionech je vývoj plošší.
Výhled na celý rok 2024: smíšený obraz
Pro rok 2024 stále předpovídáme nárůst insolvencí pro většinu trhů, ale procentuální nárůst je obecně nižší než v roce 2023. Na celosvětové úrovni předpovídáme nárůst insolvencí o 19 % oproti roku 2023. Výrazný nárůst insolvencí vidíme v řadě zemí. V Singapuru, Polsku, Itálii, Nizozemsku a Spojených státech začala normalizace koncem roku 2022 nebo začátkem roku 2023 a očekáváme, že bude pokračovat i v roce 2024. U Polska a Itálie jsme zatím začátek návratu k normálu nezaznamenali, ale nemáme důvod se domnívat, že k ní nedojde podobně i ve druhé polovině roku 2023 a 2024.
Naproti tomu se domníváme, že na značném počtu trhů začne počet insolvencí opět klesat nebo zůstane přibližně stejný. Je to proto, že úroveň insolvence se do značné míry vrátí k normálu a zombie firmy, které nejsou schopny přežít bez podpory, zkrachují již v roce 2023.
Mezi země se záporným očekávaným růstem insolvencí v roce 2024 patří například Jižní Korea, Švýcarsko, Dánsko a Irsko. Ve Švýcarsku přináší rok 2024 další rok poklesu insolvencí, neboť úroveň insolvencí se nadále pohybuje na normální úrovni, a ta je srovnatelná s úrovní roku 2019. V Jižní Koreji, Irsku a Dánsku se očekává, že relativně vysoká úroveň insolvencí z roku 2023 se v roce 2024 změní.
Nadcházející roky budou pro firmy pravděpodobně i nadále náročné. Společnosti byly schopny obnovit hotovostní rezervy po pandemii, ale v poslední době jsou pod tlakem kvůli sníženým ziskovým maržím a zpřísněným podmínkám financování. Z pandemie vyšly s mnohem vyšším zadlužením. Schopnost zvládat tento dluh představuje v prostředí vyšších úrokových sazeb stále větší problém. Finanční trhy stále více počítají s tím, že centrální banky prozatím nepoleví, což bude mít důsledky pro financování podniků.
O společnosti Atradius
Atradius patří mezi celosvětové lídry v oblasti pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě, ve kterých se může spolehnout na více než 160 poboček a 3 400 zaměstnanců. Svým zákazníkům umožňuje přístup k informacím až o 240 milionech firem. Na českém trhu působí Atradius od roku 1998 a v současnosti z České republiky řídí strategické projekty pro region východní Evropy. Společnost Atradius je součástí skupiny Grupo Catalana Occidente (GCO.MC) - jedné z celosvětově nejúspěšnějších pojišťoven poskytujících pojištění úvěrů. Více informací naleznete online na adrese atradius.cz.
Kontakt pro média:
Atradius Corporate Communications
Dirk Hagener
Tel.: +31 205 532 626
Email: dirk.hagener@atradius.com
Atradius Group Marketing and Communication
Silvia Ungaro
Tel.: +39 3461433079
E-mail: silvia.ungaro@atradius.com
Se společností Atradius se můžete propojit také na sociálních sítích:
Twitter
https://twitter.com/atradius