
V lednu 2020 Spojené království oficiálně opustilo Evropskou unii. Politici, kteří Brexit podpořili, ho označili jako historický den pro zemi, která je plná ekonomických příležitostí. Ti, kteří byli proti, se však obávali začátku éry výrazného hospodářského úpadku.
Po pěti letech je pravda pravděpodobně někde mezi těmito dvěma extrémy, i když stojí za zmínku, že většina britské veřejnosti by podle průzkumů hlasovala pro návrat do bloku, pokud by se referendum na toto téma mělo konat znovu.
I bez Brexitu by to ale bylo bouřlivých pět let a ekonomický obraz by zkalily pandemie Covidu a ruská invaze na Ukrajinu. Přesto se zdá, že Brexit tyto problémy ještě více umocnil - jedna z analýz totiž odhalila, že v důsledku odchodu z EU vznikla v britské ekonomice díra ve výši 140 miliard liber.
Brexit však ovlivnil různá odvětví různým způsobem a v některých oblastech britské ekonomiky panuje alespoň opatrný optimismus. Ve zbytku tohoto článku se budeme zabývat ekonomickou situací po Brexitu půl desetiletí po odchodu Spojeného království z EU.
Britská ekonomika a Brexit v širších souvislostech
Dohoda o obchodu a spolupráci po Brexitu vstoupila v platnost 1. ledna 2021 po dvanáctiměsíčním přechodném období. Okamžitě zavedla nové regulační překážky, celní kontroly a požadavky na pravidla o původu zboží mezi Spojeným královstvím a EU.
Důsledkem byl nevyhnutelný pokles obchodu, přičemž jedna zpráva odhaduje pokles ve vývozu zboží ze Spojeného království na 27 miliard liber v roce 2022. O tři roky později zůstává situace ve vývozu a v obchodování mimo Spojené království stále velkým problémem.
„Obchodní situace zůstává pro Spojené království i pět let po odchodu z EU velmi chmurná,“ říká Dana Bodnarová, ekonomka společnosti Atradius.
Celkový obchod se neobnovil na úroveň před Brexitem a výsledky ve vývozu ze Spojeného království jsou dokonce ještě větším zklamáním než výsledky z dovozu.
Celkový obchod Spojeného království se zbožím dosahuje 88 % úrovně před Brexitem a vývoz zboží ze Spojeného království činí pouze 82 % své původní úrovně. Objem obchodu EU se naopak zotavil a nyní je na úrovni a číslech z ledna 2020.
Situace mimo EU: Spojené království a svět
Srovnání mezi Spojeným královstvím a EU nevypovídá o všem. Politici, kteří podporovali Brexit, totiž slibovali, že ekonomika Spojeného království se zbaví regulačních okovů EU a tím se snadněji otevřou obchodní možnosti a cesty Spojeného království se zbytkem světa. Ale i zde byl pokrok jen omezený.
„Spojené království má nyní uzavřeno 70 obchodních dohod,“ říká Bodnar. „Převážná většina z nich je však v podstatě přenesená z dřívějších let a zachovává obchodní podmínky stávajících dohod EU se třetími zeměmi.“
Mezi nové dohody uzavřené po Brexitu patří dobře medializované, ale skromné dohody s Austrálií a Novým Zélandem. Jednání s USA - největším obchodním partnerem Spojeného království mimo EU - se za Bidenovy vlády zastavila. Naději může zažehnout inaugurace prezidenta Trumpa, ale v krátkodobém horizontu se žádná dohoda neočekává.
Asi nejvýznamnějším krokem je přistoupení Spojeného království ke Komplexní a progresivní dohodě o Transpacifickém partnerství (CPTPP), obchodnímu bloku, který zahrnuje 11 států v oblasti Tichého oceánu. Dohoda právě vstoupila v platnost a její dopady se projeví až v příštích několika letech. Krátkodobé přínosy přistoupení k CPTPP jsou omezené, protože Spojené království již mělo uzavřeno dvoustranné obchodní dohody s 9 z 11 členů CPTPP. V budoucnu by však mohlo přinést větší zisky, protože obchodní blok se rozšiřuje, zejména vzhledem k tomu, že Čína (druhý největší obchodní partner Spojeného království) oficiálně požádala o přistoupení.
Hospodářská situace je nyní pro Spojené království sice obtížná, ale zdaleka ne katastrofální. Analytici si uvědomují překážky po Brexitu a zároveň nacházejí povzbuzení v otevřenosti Spojeného království vůči obchodním dohodám a minimálnímu omezení zahraničního vlastnictví.
Odvětvová analýza: zpoždění v neplacení, nedostatek pracovníků a tarify
Průmyslová odvětví byla Brexitem ovlivněna různými způsoby a v různé míře, většinou však negativně. Zde jsou uvedeny dopady na tři hlavní odvětví britské ekonomiky..
Zemědělství - reflektuje nedostatek pracovních sil a kontroly po Brexitu
Britské zemědělství bylo dosud nejvíce postiženo nedostatkem pracovních sil v souvislosti s Brexitem. Brexit a válka na Ukrajině odřízly britské zemědělce od pohotového přísunu sezónních pracovníků. V průzkumu Národního svazu zemědělců (NFU) uvedlo 40 % respondentů, že kvůli nedostatku pracovních sil utrpělo ztráty na úrodě. Kromě toho byly značné ztráty na úrodě v letech 2022/23 přičítány také napjatým podmínkám na trhu práce.
V září 2024 oznámila britská vláda třetí odklad kontrol některých druhů ovoce a zeleniny dovážených z EU po Brexitu, aby tím reagovala na obavy z možného zvýšení nákladů. Kontroly mají nyní začít 1. července místo 1. ledna 2025. Většina čerstvých produktů však bude z této kontroly vyňata.
Automobilový průmysl - dopady Brexitu se oddalují
Jeden z největších možných dopadů Brexitu na automobilový průmysl ve Spojeném království i v EU se teprve projeví. Dohoda TCA o Brexitu stanovila, že na elektromobily obchodované mezi EU a Spojeným královstvím, které nesplní nové požadavky na „pravidla původu“, bude uplatňováno 10% clo. Tyto požadavky, které měly začít platit až od ledna 2024, byly nyní odloženy o další tři roky.
„Přidání 10% cel na elektrické automobily vyrobené v EU a ve Spojeném království ohrozilo elektrifikaci evropského automobilového sektoru v klíčovém okamžiku, kdy tento sektor čelil řadě výzev, včetně rostoucí konkurenci ze strany čínských výrobců automobilů,“ říká Nicola Harrisová, britská seniorní upisovatelka rizik pro sektor dopravy.
Domníváme se, že odklad je jasným pozitivním krokem, který bude mít za následek rozvoj dodavatelského řetězce v Evropě pro výrobu a prodej elektrických vozidel.
Chemikálie - významný vývozce čelí výzvám
Chemický průmysl je hlavní složkou ekonomického mixu Spojeného království, přičemž dvě třetiny chemické produkce se vyvážejí, většina z nich do Evropy. Bez přístupu k volnému obchodu bude 70 % vývozu Spojeného království do EU podléhat clům a dovoz surovin z EU bude rovněž zdaněný.
"Kromě toho se Spojenému království nepodařilo vytvořit nákladově efektivní regulační režim, který by nahradil systém EU pro registraci chemických látek. To stále více ovlivňuje investice v petrochemickém odvětví, protože společnosti se díky tomu pohybují v nejistotách a vyšších nákladech souvisejících s tímto režimem," říká Sarah Evansová, britská seniorní upisovatelka rizik pro odvětví chemických látek.
Z dlouhodobého horizontu očekáváme, že nedostatek kvalifikované pracovní síly bude mít v důsledku Brexitu negativní dopady na vyhlídky jednotlivých průmyslových odvětví.
Dlouhodobější perspektiva
V britské ekonomice existují světlá místa, například v odvětvích jako je letecký průmysl, papírenský a obalový průmysl a obnovitelné zdroje energie, která by měla v roce 2025 vykazovat jistou odolnost. Výrazný růst čeká také britský mediální průmysl. Větší nejistotě však čelí odvětví, která jsou více vystavena problémům spojeným s Brexitem - ocelářství, logistika a stavebnictví.
Brexit nezasáhl pouze a jen ekonomiku; přičemž právě z tohoto pohledu je zřejmé, že se Brexit, tedy zatím, neukázal jako úspěšný. Obchod Spojeného království s EU a širším světem zůstává nadále utlumený a hlavní odvětví britské ekonomiky trpí růstem nákladů, složitější byrokracií a nedostatkem pracovních sil, což lze přičíst na vrub právě vlivu Brexitu.
Zastánci vystoupení z EU tvrdí, že tyto problémy se časem vyřeší a že část poklesu obchodu je spíše důsledkem ekonomických problémů EU než samostného Brexitu. Jako důvod k naději uvádějí také CPTPP a potenciální obchodní dohodu s USA a nové údaje MMF, podle nichž bude Spojené království v roce 2025 nejrychleji rostoucí hlavní evropskou ekonomikou.
I když však výhled růstu Spojeného království na rok 2025 vypadá lépe než u ostatních velkých evropských ekonomik, zůstává stále pod úrovní průměrného ročního tempa 2 % než tomu bylo před Brexitem. Zejména výhled obchodu zůstává velmi nejistý. V den pátého výročí Brexitu můžeme proto říci s konečnou platností pouze to, že jeho ekonomické přínosy se pro Spojené království teprve dostaví.