
Německá ekonomika byla po desetiletí pilířem stability a růstu Evropské unie. V současné době však tato hybná síla regionu čelí bezprecedentním obavám z hospodářského úpadku a deindustrializace. V době velkých globálních turbulencí a probíhající obchodní války se k moci v Německu vrací velká koalice, aby spojila svoje síly a zajistila ekonomickou stabilitu orientovanou na vývoz.
Hospodářské vyhlídky pod novým vládním vedením
Dne 6. května byl Friedrich Merz zvolen novým německým kancléřem, čímž byla zahájena koaliční vláda složená ze středopravicové CDU/CSU a středolevé SPD. Tento začátek byl však velmi krkolomný, neboť Merz byl zvolen až ve druhém kole hlasování ve Spolkovém sněmu, což nemá v historii Spolkové republiky obdoby. Uvidíme, zda je to známka nedostatečné politické soudržnosti, nebo spíše výzva k jednotnému postupu při rozhodujících hlasováních v německém parlamentu.
Nová vláda každopádně čelí velkým hospodářským výzvám, neboť růst HDP se v letech 2023 a 2024 snížil a německá ekonomika, která je založená především na vývozu, je velmi citlivá na americká cla a globální obchodní spory. V letošním roce proto očekáváme v Německu nulový hospodářský růst a jen mírné oživení o 0,9 % v roce 2026.
Nová vláda připravila půdu pro rozsáhlé fiskální uvolnění s cílem zvýšit výdaje na obranu a infrastrukturu. Jeho účinky by se měly projevit od druhé poloviny roku 2026 a měly by částečně kompenzovat negativní dopady cel. Sazby daně z příjmu právnických osob se budou snižovat o jeden procentní bod ročně až do roku 2028 a současně bude zavedený 30% odpisový příspěvek na investice pro vybavení až do roku 2027. Hluboká strukturální reforma však zatím není v plánu, neboť koaliční partneři zastávají opačné názory.
Očekáváme však, že nová německá vláda bude v politice EU hrát aktivnější roli než ta předchozí. Pokud jde o cla, koalice naznačila svůj záměr podpořit střednědobou obchodní dohodu mezi EU a USA. Podpoří také výrazně Brusel v jeho úsilí o uzavření dohod o volném obchodu v Latinské Americe a Asii.
Tři hlavní faktory konkurenceschopnosti Německa
Je Německo po první vlně pochybností s novou vládou připraveno udržet svou globální konkurenceschopnost? Společnost Atradius s podporou poradenské společnosti Trendone zkoumá ve své „Studii budoucnosti 2025“, jak by mohlo Německo v příštích letech čelit hlavním podnikatelským výzvám. Podle této studie budou pro Německo zásadní tři otázky: posílení technologických inovací, pracovní síly a rozvoj mezinárodních vztahů.
1. Technologický náskok
Rozhodujícím faktorem pro budoucnost německé výrobní struktury jako globálního aktéra je zajištění jejího vedoucího technologického postavení. Německý zpracovatelský průmysl je celosvětovým měřítkem v oblasti automatizace a výrobních standardů, které přispívají k udržitelnému rozvoji. Jeho vysoce digitalizované a síťově propojené továrny využívají k optimalizaci procesů digitální dvojčata, a umělou inteligenci, kde algoritmy a data hrají stěžejní roli v rozhodování.
Integrací do globálních řetězců by výrobní podniky mohly úspěšně změnit pozici značky „Made in Germany“, která je spojena s vysoce kvalitními standardy národní výroby, na „Created in Germany“ bez ohledu na to, kde se produkt vyrábí a montuje. Zároveň by snaha o geopolitickou nezávislost a ekonomickou atraktivitu mohla být hnacím motorem reindustrializace Německa. Společnosti zabývající se špičkovými technologiemi by proto měly usilovat o upevnění svých pozic v Evropě na hlavním trhu a měly by investovat v bývalých německých průmyslových regionech, což by mohlo vést k rozvoji nového ekosystému, který by jednoznačně posílil schopnosti Německa jakožto technologického vůdce v Evropě.
2. Pracovní síla připravená na budoucnost
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků v souvislosti se stárnutím populace je další výzva, které musí německé podniky čelit. Aby přilákaly nové talenty, mnohé z podniků transformují své firemní kultury a hledají lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem nebo zakládají samoregulující se týmy. Dalším faktorem neustále se zrychlujících se změn je umělá inteligence: zvyšuje produktivitu práce, snižuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků a vyžaduje hlubokou transformaci vzdělávacího sektoru, který se z poskytovatele znalostí stane školitelem digitálních dovedností.
3. Mezinárodní vztahy
Rozhodujícím faktorem bude také rozvoj mezinárodních vztahů směrem k multipolaritě a restrukturalizaci světové ekonomiky. Na to se již německé podniky delší dobu připravují. Pandemie koronaviru vystavila dodavatelské řetězce silnému tlaku a ruská invaze na Ukrajinu vyvolala energetickou a surovinovou krizi. V tomto novém prostředí, které je poznamenané rostoucím geopolitickým napětím a protekcionistickými tendencemi, bude nezbytné posilovat regionální obchodní dohody a diverzifikovat dodavatelské řetězce.
Studie o budoucnosti
Studie se svými třemi hlavními oblastmi a deseti hypotézami poskytuje manažerům jisté vodítko pro tvorbu strategií, které budou odolné vůči budoucnosti. Přestože se studie zaměřuje výhradně na Německo, nabízí zajímavé postřehy a podklady pro diskusi, které mohou být relevantní pro všechny čtenáře bez ohledu na zemi.