
Výhrada vlastnického práva (RoT) poskytuje dodavatelům cenná zákonná práva na ochranu jejich vlastnictví u dodaného zboží. Pokud kupující zkrachuje, může výhrada vlastnického práva pomoci dodavateli získat zboží zpět nebo za něj dostat zaplaceno, a tím výrazně snížit vzniklé ztráty.
Přestože hodně zemí do určité míry uznává RoT v praxi, neexistují žádné jednotné zákony, které by toto právo upravovaly na mezinárodní úrovni. Ve skutečnosti se zákony o RoT v jednotlivých zemích značně liší, pokud jde o jejich vymahatelnost, ukotvení v zákonech nebo o další zvláštní podmínky. Firmy proto musí rozumět tomu, jakým způsobem se RoT používá v konkrétních jurisdikcích, aby se mohly účinně chránit.
Ze všech zemí je porávě Německo nejvíce známé svým důsledným uplatňováním RoT, které je pro německé podniky považováno za téměř rutinní záležitost. V tomto článku si na příkladu RoT v Německu vysvětlíme, jak může RoT zmírnit rizika pro dodavatele.
Co je to výhrada vlastnického práva (RoT)?
Doložka o výhradě vlastnického práva, známá také jako doložka o výhradě vlastnictví, je právní ustanovení, které umožňuje dodavateli ponechat si vlastnictví nebo vlastnické právo k dodanému zboží až do jeho úplného zaplacení. Není však bez omezení.
Za prvé, práva se vztahují pouze na zboží, které jsou v držení kupujícího, což ztěžuje jejich vymáhání, pokud kupující zboží dále prodá, zpracuje nebo zabuduje do jiných výrobků. Ve skutečnosti totiž může platební neschopnost nastat právě v okamžiku, když má kupující na skladě nízké zásoby, např. v odvětvích s krátkou/rychlou obměnou zásob. Proto práva na ochranu RoT nemohou v každém případě zaručit vysokou kvótu pro zpětné získání zboží. Nicméně v Německu poskytují doložky RoT velmi slibné vyhlídky na vymáhání pohledávek s průměrnou kvótou vymáhání ve výši přibližně 40-45 % (podpořenou „sdružením dodavatelů, kteří se přihlásili do řízení k uspokojení svých pohledávek“), ale v jiných zemích může být tato kvóta výrazně nižší.
Zadruhé, doložky RoT vyžadují, aby dodavatelé prokázali existenci a použitelnost svých dodávek, což může být složité, zejména v mezinárodním obchodě. Obecně platí, že dodavatelé se musí dohodnout na právech RoT, která jsou vymahatelná v zemi kupujícího, protože to je obvykle místo, kde se zboží nachází a kde se řeší i případná nsolvence. Například německý insolvenční správce zastupující německého odběratele v platební neschopnosti by s největší pravděpodobností odmítl žádost čínského dodavatele o uplatnění jeho práv na RoT, která podléhají čínskému právu.
Navzdory teoretické ochraně, kterou doložky RoT nabízejí, mohou praktická omezení a právní složitosti oslabit jejich účinnost v insolvenčních řízeních. V praxi mohou firmy přijmout různá doplňková opatření ke zmírnění rizika, jako například pojištění pohledávek, aby se tím ochránily před rizikem nezaplacení a zajistily si lepší finanční zabezpečení v případě platební neschopnosti.
Každá země, která poskytuje výhradu vlastnického práva (RoT), s ním nakládá svým vlastním způsobem. V Německu se ukázalo, že RoT má zásadní význam pro výraznou minimalizaci ztrát způsobených platební neschopností kupujícího.
Typy doložek o výhradě vlastnického práva
Různé zákony a právní normy umožňují použití různých typů doložek RoT. Podle německého práva existují základní tři typy doložek RoT, které lze použít k získání pohledávek v různých složitých situacích:
Dodavatel si ponechává vlastnictví dodaného zboží až do jejího úplného zaplacení. Pokud kupující nezaplatí, může dodavatel uplatněním RoT požadovat vrácení zboží zpět.
Dodavatel si ponechává vlastnictví veškerého zboží prodaného na základě smlouvy, dokud kupující za toto zboží v plné výši nezaplatí, stejně jako za všechno ostatní zboží nebo dluhy vyplývající z tohoto obchodního vztahu.
Dodavatel si ponechává vlastnictví - nebo spoluvlastnictví - dodaného zboží/ výrobků, pokud je odběratel zpracovává a mísí s jinými výrobky, aby z nich vyrobil hotový výrobek (jedná se o tzv. výrobní doložku). V případě, že kupující hotový výrobek dále prodá někomu jinému, stává se třetí strana právoplatným vlastníkem tohoto výrobku a původní dodavatel jeho vlastnictví ztrácí.
V zájmu zachování bezpečného obchodování dodavatele jsou všechny pohledávky vyplývající z dalšího prodeje předem postoupeny dodavateli (tvz. doložka o postoupení předem). Dokud odběratel pravidelně platí dodavateli, může odběratel pohledávky vymáhat svým jménem. V případě platební neschopnosti je však nutné vymáhané pohledávky oddělit k přednostnímu uspokojení daného dodavatele.
V ostatních zemích mají platné typy doložek RoT v zásadě společné rysy s těmito třemi typy, ale vedle toho mají své vlastní charakteristické rysy nebo podmínky prosazování. Firmy by proto měly nejdříve vyhledat pomoc u právní kanceláře, aby přesně porozuměly specifickým požadavkům a normám RoT v každé příslušné jurisdikci.
Jak navrhnout doložku o RoT?
Doložka o výhradě vlasnického práva na ochranu spotřebitele musí být řádně a správně začleněná do kupní smlouvy, protože práva na ochranu spotřebitele se ze zákona automaticky nestávají součástí smluvního vztahu mezi dodavatelem a kupujícím.
Nejjednodušším a nejběžnějším způsobem, jak správně zahrnout ustanovení RoT, je začlenit je do všeobecných obchodních podmínek dodavatele. Tyto podmínky by měly být kupujícímu zaslány nejpozději s potvrzením jeho objednávky, aby se staly součástí kupní smlouvy. Jakékoli podmínky a omezení, které budou součástí dokumentů až po uzavření smlouvy, jako jsou třeba faktury nebo dodací listy, nebudou platné.
Pro jistotu se proto doporučuje získat samostatnou písemnou dohodu s kupujícím, nebo alespoň potvrzení kupujícího, ve kterém bude výslovně uvedeno, že kupující přijímá práva dodavatele na RoT. To je důležité pro případ, že by kupující použil protichůdné nákupní podmínky, což by mohlo způsobit i neplatnost RoT podle německého práva.
Také je také nutné zajistit, aby bylo zboží co nejvíce rozlišitelné. Dodavatelé by měli uvést, na které zboží se doložka RoT vztahuje a jak bude toto zboží v případě potřeby identifikováno. Například použitím sériového čísla a požadavkem, aby kupující skladoval zboží pokud možno odděleně od zboží dodaného jinými dodavateli. Pokud zboží nelze vysledovat, bude jeho vymáhání s doložkou RoT obvykle obtížné nebo dokonce nemožné. V takových situacích může dodavatel využít společného vymáhání práv RoT prostřednictvím tzv. „sdružení dodavatelů, kteří se přihlásili do řízení k uspokojení svých pohledávek“, jinak ‘supliers pool‘, (viz. níže).
Obecně platí, že dobře vypracovaná doložka o výhradě vlastnického práva je rozdělena do několika dílčích doložek, z nichž každá se zabývá jiným právem, které chce dodavatel uplatnit, jako jsou výnosy z prodeje a/nebo právo na další prodej. V některých zemích, např. v Německu, nabízejí obchodní sdružení vzorová znění těchto doložek RoT, které můžete použít pro konkrétní průmyslové obory, jako např. obchod s textilem, nebo strojírenství.
Příklad: RoT v praxi
Příkladem je německá společnost specializující se na logistiku a dovoz potravin. Nabízí základní skladovací a logistické služby významným zákazníkům, včetně populárních řetězců pekáren, dodavatelů sendvičů a provozovatelů steakových restaurací.
V prvních dnech pandemie koronaviru vedla celostátní výluka k výraznému poklesu obratu této společnosti. Zatímco pekárenské řetězce si udržely svůj stabilní provoz, tržby restaurací se propadly přibližně o 80 %. Provozovny zaměřené na prodej ‘jídla s sebou‘ však nedokázaly pokles v objednávkách těchto služeb kompenzovat. Nakonec byla společnost nucena vyhlásit konkurz.
Dvě firmy pojištěné v Atradius, jedna z Německa a jedna ze Spojeného království, měly u insolventní společnosti nesplacené částky ve výši přibližně 1,438 milionu EUR. Vzhledem k tomu, že obě dvě společnosti předtím řádně začlenily do svých kupních smluv doložku RoT, byly chráněny před rizikem nezaplacení a mohly uplatnit nárok na výplatu pojistného plnění. Kromě toho společnost Atradius pro ně iniciovala vytvoření „sdružením dodavatelů, kteří se mohli přihlásit do řízení k uspokojení svých nesplacených pohledávek“, aby jim pomohla prosadit jejich práva na doložku RoT.
Nakonec tak bylo díky uplatnění doložky RoT získáno zpět 538 tisíc EUR, což odpovídalo kvótě ve výši 37 % (úspěšnost/návratnost vymáhání z celkového objemu nesplacených pohledváek). V rámci pojištění pohledávek se oba dva zákazníci podělili o část z této vymožené části s pojišťovnou Atradius, když jim předtím bylo ještě vyplaceno pojistné plnění ve výši 1,180 milionu EUR.
V tomto případě strategické uplatnění doložek RoT, které bylo legislativně podpořené i „sdružením dodavatelů“, pomohlo dodavatelům v jejich kritické finanční situaci a zajistilo jim ochranu majetku.
Jak může pojištění pohledávek doplnit RoT?
Pojištění pohledávek chrání vaši firmu jakožto dodavatele před rizikem nezaplacení faktur. Obsahuje služby jako kontrolu bonity vašich potenciálních zákazníků nebo odběratelů, vymáhání pohledávek, a kryje neuhrazené faktury prostřednictvím likvidace pojistných událostí.
Pojistitelé pohledávek obvykle vyžadují, aby Pojištěný zahrnul do kupní smlouvy platnou a komplexní doložku o výhradě vlastnictví. Tímto způsobem je totiž zajištěný účinný výkon zákonných právních kroků v případě budoucích nazplacení.
Konkrétně v Německu mohou Pojistitelé pohledávek také zařídit, aby všechna potenciální práva související s výhradou vlastnického práva byla přihlášena najednou do „sdružení dodavatelů a jejich fondu“, což dodavatelům nabízí i další výhody, pokud se platební neschopnost u německého odběratele týká více Pojistníků, kteří mohou uplatňit výhradu vlastnického práva. Obecně platí, že toto „sdružování práv" umožňuje efektivnější realizaci práv RoT, a tím často i lepší úhradu zboží. Další výhody „sdružení dodavatelů“ jsou uvedeny níže:
Postižení dodavatelé získají jednotný postup na uplatnění svých pohledávek vůči insolvenčnímu správci.
Specializovaní správci "sdružení dodavatelů" budou pověřeni, aby pomáhali s optimalizací realizace zboží dodávaného v rámci RoT (obvykle pod záštitou insolvenčního správce).
Vytvořením "sdružení dodavatelů" odpadá nutnost dohledat zboží k původním dodavatelům. Místo toho stačí prokázat, že zboží je dodáváno v souladu s RoT kterýmkoli z dodavatelů zastoupených v tomto sdružení. To je užitečné především v případě, když kupující původní charakter zboží změní a např. smísí s několika dalšími dodavateli.
Výhody plynoucí ze "sdružení dodavatelů" se neomezují jen na případné odškodnění škodných událostí od Pojistitele pohledávek. Dodavatelé, kteří se podílejí na tomto "sdružení dodavatelů" a kteří přitom mají svoji plnou částu pohledávek zajištěnou doložkou RoT, mohou úměrně těžit z distribucí nad rámec pojištění pohledávek (např. vlastní retence, krytí z dodávek přesahujících úvěrový limit, apod.).
Chcete-li zjistit, jak vám může doložka o výhradě vlastnického práva pomoci získat zpět vaše zboží dodané na úvěr, nebo pokud potřebujete projednat pojištění pohledávek, kontaktujte místního zástupce společnosti Atradius.
Kontaktujte nejbližší kancelář Atradius
Na veškerý obsah na této stránce se vztahuje naše Prohlášení o vyloučení odpovědnosti, které je k dispozici zde.
- Doložka o výhradě vlastnického práva, známá také jako doložka o výhradě vlastnictví, je právní ustanovení, které umožňuje dodavateli ponechat si vlastnictví nebo vlastnické právo k dodanému zboží až do jeho plného zaplacení.
- Zákony k výhradě vlastnického práva se v jednotlivých zemích značně liší, pokud jde o jejich vymahatelnost, ukotvení v zákonech nebo o další zvláštní podmínky.
- Navzdory teoretické ochraně, kterou doložky výhrady vlastnického práva nabízejí, mohou praktická omezení a právní složitosti oslabit jejich účinnost v insolvenčních situacích.
- Výhrada vlastnického práva funguje nejlépe v kombinaci s dalšími opatřeními ke zmírnění rizika, jako je pojištění pohledávek.