Krize Covid-19 poslala svět do recese a během několika měsíců došlo k neočekávaným a dosud nevídaným změnám v obchodování. Patří mezi ně dlouhodobý dopad pandemie na světové dodavatelské řetězce, neustálé nové vyjednávání obchodních podmínek, vyvažování světových obchodních vztahů a rostoucí trendy směrem k digitalizaci obchodu a de-globalizaci. Pro mnoho firem byla pandemie zničující. Pro ostatní se otevřely nové příležitosti, včetně zrychlení procesu digitalizace dat.

Pandemie nezměnila obchodování navždy, pouze scvrkla vývoj událostí do horizontu 1-2 let, které by se za jiných okolností objevovaly a vyvíjely postupně 10-20 let.

Ian Goldin
Professor Ian Goldin
 

Jak čas běží, odhalí nám příští měsíce a pravděpodobně i roky období výrazných změn a  příležitostí pro obchodní společnosti. Mimo otázek týkající se vývoje samotné pandemie se nás podniky často ptají, zda se aktuální trendy stanou trvalými.

V naší sérii čtyřech živých webinářů jsme v panelových diskusích oslovili odborníky, kteří se těmito otázkami zabývají, aby nám pomohli identifikovat aktuální trendy a debatovali s námi o klíčových problémech, kterým podniky čelí během pandemie a budou se jim muset postavit i po jejím ukončení.

Živá online setkání Atradius: Krize pandemie Covid-19

Andreas Tesch
Daisy McAndrew
Ředitel obchodního oddělení Atradius, Andreas Tesch, byl pravidelným hostem u všech online virtuálních setkání. Díky svým jedinečným a bohatým zkušenostem z oblasti řízení rizik a mezinárodního obchodu měl Andreas skvělou výchozí pozici, aby s námi mohl sdílet svoje postřehy a názory ze všech klíčových oblastí, které byly na setkáních prodiskutovány. Moderátorkou všech virtuálních setkání byla Daisy McAndrew. Daisy je anglická novinářka a bývalá ekonomická redaktorka, která dříve patřila mezi hlavní korespondenty politického zpravodajství pro ITV News. Nyní působí jako nezávislá moderátorka, která je díky svým rozsáhlým znalostem ze současného světa financí a ekonomiky považována za přední erudovanou redaktorku panelových diskusí.

Setkání 1: Jak Covid-19 navždy změnil globální obchod

V první panelové diskusi jsme se zaměřili na téma jak Covid-19 ovlivnil globální obchod. Podívali jsme se na to, jakou ostrou propast vytvořila krize mezi úspěšnými obchodními společnostmi a těmi neúspěšnými, a prozkoumali jsme nové trendy, jako například výrazné zrychlení procesu digitalizace, které poskytují nové příležitosti pro růst firem. Mezi  panelové řečníky patřili: 

 • Ian Goldin - profesor globalizace a rozvoje na univerzitě v Oxfordu a ředitel Oxford Martin Programme k technologickým a ekonomickým změnám
 • Emma Marcegaglia, předsedkyně a generální ředitelka společnosti Marcegaglia Holding S.p.A. (Itálie)
 • Johan Melander, úvěrový ředitel Electrolux APAC & MEA
  • Edwin Kuhlman, vedoucí globálního týmu komerčního upisování Atradius a ředitel upisování, Nizozemsko

 

Virtual event series event 1

 

Setkání 2: Jak mezinárodní vztahy ovlivňují obchodování

Ve druhé panelové diskusi jsme diskutovali o způsobech, jakými mohou geopolitika a kulturní problémy ovlivnit zaběhlé způsoby obchodování. Zkoumali jsme potenciál růstu, který představují obchodní dohody, také důležitost vakcinace proti Covid-19 nebo škodlivou perspektivu protekcionismu očkování. Mezi  panelové řečníky patřili: 

 • John Hulsman - prezident globální poradenské společnosti John C. Hulsman
 • Lesley Batchelor - ředitelka oddělení vývozu britské  společnosti Boot Camps
 • Gordon Cessford - regionální ředitel společnosti Atradius v Severní Americe pro USA

 

Virtual event series event 2

Setkání 3: Dopady digitalizace na obchod

Ve třetí panelové disikusi jsme identifikovali některé z hlavních trendů v oblasti digitalizace dat. Patří sem elektronický obchod, velká data v pojištění pohledávek, nebo všechny služby a dopady, kterými může Internet (IoT) ovlivnit správu dodavatelských řetězců. Mezi panelové řečníky patřili:

 • David Rowan – zakládající redaktor britské edice WIRED a investor v rané fázi technologických start-upů
 • Jean-Marc Noël – zakladatel a generální ředitel společnosti Trusted Shops
 • Frédéric Wittemans – výkonný ředitel mezinárodní správy  úvěrů ve společnosti Ingram Micro
 • Dirk Hagener – ředitel strategického rozvoje a plánování ve společnosti Atradius

 

Virtual event series event 3

Setkání 4: Deglobalizace - Nový způsob obchodování, ale udrží se?

V poslední čtvrté panelové diskusi jsme se zaměřili na to, jak jsou výpadky v obchodování, ovlivněné pandemickou krizí Covid-19, urychlovány zásadními změnami v dodavatelských řetězcích a tím i způsobují, že mnoho podniků přehodnotí, kde vyrobí a kam prodají svoje zboží a služby. Mezi panelové řečníky patřili: 

 • Dr Linda Yueh  - přední ekonomka v oblasti globálních trendů, členka St. Edmund Hall, Oxford University a profesora ekonomie, London Business School
 • Valter Viero - finančník, Acciaierie Valbruna SpA
 • Bart Jan Koopman  - ředitel nizozemského obchodního sdružení Evofenedex
 • Eric den Boogert  - výkonný ředitel pro Asii, Atradius

 

Virtual event series event 4